Кросворд на тему числівник. Кросворд на тему числівник Кросворд по темі збірні числівники

0 Числівник. Прості і складові числівники

Казахстан, Актюбінська область, Муголжарскій район

Сагінская основна школа

Учитель російської мови та літератури

Рахматуллина Даметкен Балгаліевна

Методичний опис уроку: Даний урок проведений у формі уроку-закріплення за темою «Числівник». На уроці використані методи і прийоми нової технології, які дозволяють розпізнати числівник, розвивати пізнавальну активність.

Урок проводиться у формі «Відкритого журналу» .Каждая сторінка журналу має свою назву і надає учням завдання в цікавій формі.

Мета уроку:

дати поняття про ім'я числительном, збагатити словниковий запас учнів, вчити розпізнавати числівник серед інших частин мови.

сформувати знання про простих і складених числівників

розвивати спостережливість, активізувати пізнавальну діяльність, навички правильної вимови в мові, знати правопис числівників.

прищепити любов до російської мови.

Мет. прийоми: Рішення кросворду, питання-відповідь, різнорівневі завдання, групове завдання

наочність уроку: Плакати, слайди, картки.

Хід уроку: 1. Організаційний момент.

2. Психологічний настрій.

3.Знакомство з метою і етапами уроку.

Психологічний настрій уроку:

Взялися за руки швидше

покружляли веселіше

І поплескали в долоні

Проведемо урок хороший.

Урок пройде в формі «Відкритого журналу». У кожної сторінки журналу свою назву.

1. Повторення - мати навчання.

2. Знання - сила. (Знайомство з новою темою)

3. Книга - твій друг і помічник.

4. Знай сім мов.

5. Хто знає, той завжди знайде.

6.Проверь себе.

Відкриваючи кожну сторінку, виконуємо завдання. Розсаджують учнів в три ряди по їх рівнями навчальних досягнень. 3-ряд Розумники і Розумниці. 2 - ряд - Активісти 1 - Знавці

1.Откриваем першу сторінку журналу « Повторення мати навчання». Кожній групі окреме завдання.

3 група: по опорній схемі розповідає про числительном, будинок. упр. 17

Числівник

Скільки? Котрий? Який за рахунком?

Кількісні Порядкові?

Три учня, п'ять книг, другий клас, четвертий поверх

Одна ручка, першу годину

Дом.упр.15

У про100го 100рожа

Непро100рний будинок.

Ча100 в ньому 100ножка

Бродить під 100лом.

дорожить 100ножка

чі100тою ніг і 100лічной ваксою

Чистить 100 чобіт

Вме100 двох НЕ про100

«Відразу 100лько взуття»

Вичистити все 100

Відразу 100лько взуття

Чи не носив ніхто.

1 - група: працює по картці.

Раз, два, три, чотири, п'ять, Де-лай раз!

Ви-йшов зай-чик по-гу-лять. Ши-ре крок, що не від-ста-вай!

Ви-йшов зай-чик по-гу-лять, Де-лай два!

Як нам зай-чи-ка співай-мати Не за-дер-жи-вай смот-ри!

Де-лай три!

Жи-ли у ба-бусі

Два ве-се-лих гу-ся

Один се-рий, вто-рій бе-лий

Два ве-се-лих гу-ся.

2.Об'ясненіе нової теми. 2 сторінка «Знання - сила»

Учитель: Я кожен день і кожну годину

Сказати готова, скільки вас.

І я можу, май на увазі,

Сказати, що ти в ряду.

Сьогодні ми продовжимо вивчення числівника.

За своїм складом числівники бувають прості і складові.

прості і складні

складаються з одного слова з 2-х і більше слів

прості

складові

Тридцять чотири

п'ятнадцять

П'ятсот сімдесят два

сімдесят

Дві тисячі п'ятсот

тридцятий

п'ять шостих

завдання: Визначте просте числівник.

Три олівця, восімдес'ят столів, шість книг, п'ятнадцять дітей, двадцять сім років

Запам'ятайте!

Правопис -ь- в числівників.

3. Для виконання вправ переходимо до наступної сторінки

«Книга твій друг і помічник ».

3 група виконує упр.8, написати числівники словами. 11, 25,5,60,90,500,

2 група виконує упр. 7, становлять пропозиції з числівниками.

1 група виконує упр. 15.

4. Для розминки відкриваємо сторінку «Знай сім мов»

3 група розгадати кросворд «Числівник»

1. Скільки тижнів в одному місяці?

2. Скільки років чекають обіцяне?

3.Сколько днів в тижні?

4.Яким цитрусовим називають число мільйон?

5.Сколько днів в квітні?

6.Сколько відсотків кажуть, коли впевнені остаточно?

7.Сколько місяців в році?

8.чісла в три рази більше мільйона?

9. Скільки хвилин триває звичайна зміна?

10. Число, яке стоїть після чотирнадцяти.

11 .Коли відзначають жіночий день?

12. Скільки днів в декаді?

2-група Дописати прислів'я, підбираючи відповідність, числівники вимовити на трьох мовах.

1. Всі ....... .. в полі не воїн.

2.Одін за всіх ... ... в один присід.

3.Стрічь .... ...... все за одного.

4. Одне дерево .... .... під одну гребінку.

5. З'їсти .... .... не ліс.

6. Один ... .... як один.

7. Сім разів відміряй ... .... один раз відріж.

1 група: Визначити числівник А) сорок, сорока, сорочка В) стіл, стояти, сто

Б) трико, тріумф, тридцять Г) сім'я, сімка, сім

5. Хто знає, той завжди знайде. 3-група Скільки років живуть ці тварини?

Відповідь запишіть повними реченнями.

Черепаха 200 років слон 80 років крокодил 60 років

Ворон 70 років тигр 50 років кіт 20 років

Розподіліть числівники за складом слів: 6,7,11,25,8,10,500,85,73,101,200

прості складові

2-група відгадує загадки.

У всіх матерів по п'ять синів. (П'ять пальців)

Два кільця, два кінця, а посередині гвоздик. (Ножиці)

Входиш в одні двері, а виходити з трьох. (Сорочка)

Є іграшка у мене

Паровоз і 3 коня

сріблястий літак

П'ять ракет і всюдихід.

Скільки разом? Як дізнатися?

Хто живе в моєму дворі?

Порахуйте на зорі:

Один півень, забіяка і шахрай.

Два порося, кожен в пуд.

Три лошати тонконогих.

Чотири козлика безрогих. (Десять)

Один багаття всіх зігріває. (Сонце)

Чотири братика одним поясом підперезані, під одним капелюхом стоять. (Стіл)

Сім одежинок і все без застібок. (Капуста)

Варто дуб, на дубі дванадцять гнізд, в кожному гнізді по чотири синиці. (Рік, місяці, пори року)

1-група Знайди числівник.

Склади словосполучення.

два олівця один будинок сто років чотири груші

три ручки п'ять пальців три роки два пенала

6.Ітог уроку. Для цього відкриваємо сторінку «Перевір себе».

А) Цифровий диктант. Відповіді вивішується на дошці, учні перевіряють самі і самооценивающее.

1. Числівник - самостійна частина мови? (Так)

2. Числівник відповідає на питання як? Чому ні)

3. Числівник один порядкове? (Немає)

4. У числительном п'ять -ь- пишеться в середині? (Немає)

5. Чи бувають числівники складовими? (Та)

6. Числівник 25 просте? (Немає)

7. Числівник 7 порядкове? (Немає)

8. У числительном 500 -ь- пишеться в середині? (Та)

Б) Вгадати свята числа по картинках.


презентація для уроку російської мови на тему «Числівник»

вчитель російської мови КГУ «Середня школа-гімназія с.Алмалибак з ДМЦ»

Карасайского району

Алматинської області РК


Числівник

  • Самостійна частина мови
  • Позначає кількість предметів і порядок при рахунку
  • Відповідає на питання: Скільки? Котрий?

Імена числівники: кількісні та порядкові, цілі і дробові, збірні, прості і складні, складові ...


імена числівники класифікація за значенням

кількісні

порядкові

Скільки?

Який? (Який?)

п'ять

п'ятий

десятий

десять

П'ятдесят сім

п'ятдесят сьомий

Двадцять два

двадцять другий

Сто тридцять четвертий

Сто тридцять чотири

двоє

дві п'ятих


Відрізняй числівники від однокореневих інших частин мови з питання!

Кількісні числівники позначають кількість предметів при рахунку і відповідають на питання СКІЛЬКИ?


Кількісні числівники

Цілі

дробові

збірні

Три п'ятих

тринадцять

одна тринадцята

тридцять

шість сотих

Тридцять два

Триста сорок п'ять

вісім сімнадцятих

сім десятих

вісімдесят

п'ять дев'ятих

Вісімдесят чотири

чотири сьоме

сімсот дев'ять

дев'ятеро

одна двадцята

десятеро


Імена числівники, що позначають цілі числа, змінюються

за відмінками (все)

за родами (в повному обсязі)

І.П. п'ятсот п'ятдесят п'ять

Один - одна, одне

Р.П. п'ятисот п'ятдесяти п'яти

Д.П . п'ятистам п'ятдесяти п'яти

В.п. п'ятсот п'ятдесят п'ять

Тощо п'ятьмастами п'ятдесятьма п'ятьма

П.п. про п'ятсот п'ятдесят п'ять


вживання збірних числівників

Збірні числівники вживаються тільки з трьома групами іменників:

  • Особи чоловічої статі
  • дитинчата тварин
  • Іменники в множ.чісле, що не мають однини

(Троє чоловіків, четверо кошенят, двоє штанів)


Схиляння збірних числівників

двоє

двох

четверо

обидва

чотирьох

двом

обидві

обох

чотирьом

двох

обох

двоімі

обом

чотирьох

чотирма

обом

обох

Про двох

обох

обома

Про чотирьох

обома

про обох

про обох


Схиляння дрібних числівників

дві дев'ятих

двох дев'ятих

Правило відміни дрібних числівників:

двом дев'ятим

Числівники, що позначають чисельник, схиляються, як цілі,

дві дев'яті

а числівники, що позначають знаменник, змінюються, як порядкові числівники.

двома дев'ятими

Про двох дев'ятих


Класифікація числівників за складом

прості

складні

1слово \u003d 1корень

складові

1 слово \u003d 2 кореня

5 = п'ять

15 = п'ятнадцять

2 і більше слів

555 = п'ятсот п'ятдесят п'ять

шістдесят

Шістдесят шість

сімсот сімнадцять

вісімнадцять

Сто вісімдесят вісім

Дев'яносто

Тисяча дев'ятсот дев'яносто дев'ять

Дев'ятсот

Дві тисячі сімсот три

П'ятсот сорок чотири

чотириста

Чотириста дев'яносто три


схиляння складних числівників

п'ятдесят

шість сотень

п'ятдесяти

п'ятдесяти

шестисот

шістсот

п'ятдесят

Шість сотень

п'ятдесятьма

шістсот

Про п'ятдесяти

Правило відміни складних числівників:

Про шестистах

У складних числівників змінюються обидві частини (обидва кореня) одного слова


числівники 40, 90, 100 мають тільки дві відмінкові форми:

сорок

дев'яносто

сорока

дев'яноста


Порядкові числівники позначають порядок при рахунку і відповідають на питання: котрий? яка? яке? які за рахунком?

порядкові

числівники

змінюються по

  • пологів
  • відмінками
  • числах

точно так же, як змінюються прикметники

перший

перша

Ср.р.

перше

перший

першого

першому

Перший (-ого)

першим

Про перший

число:

перший

Множ.

перші


Схиляння порядкових числівників

Порядкові числівники схиляються так само, як прикметники.

*** У складених порядкових числівників при відмінюванні змінюється тільки останнє слово

сьомий

сімдесятий

сьомого

сімсот сімдесят сьомої

семидесятого

сьомого

сьомий

сімдесятих

сімсот сімдесят сьомого

сімсот сімдесят сьомого

сімдесятий

сьомим

сімсот сімдесят сьомої

сімдесятим

Про сьомому

Сімсот сімдесят сьомим

Про сімдесятому

Про сімсот сімдесят сьомому


Перевір себе:

  • Що позначають числівники?
  • На які питання відповідають числівники?
  • Які розряди числівників ти знаєш?
  • З якими групами іменників вживаються збірні числівники?
  • Які числівники мають тільки дві відмінкові форми?
  • Як схиляються складні числівники?
  • Якими членами речення можуть бути імена числівники?
  • Які числівники змінюються за родами?
  • Які числівники змінюються як прикметники?
  • Як відрізнити числівник від іншої частини мови (два-двоє-другий-двічі-двійка)?
  • Як схиляються дробові числівники?
  • До якого розряду відносяться числівники ОБИДВА, ОБИДВІ?
  • Як схиляються числівники ПІВТОРА, ПІВТОРИ?
  • Які числівники схиляються як іменники 3 відміни?
  • Як схиляються складові порядкові числівники?

КРОСВОРД «числівник»

Питання кросворду:

По вертикалі:

1.Разряд числівників ОБИДВА, ОБИДВІ

2. Не є числівником: п'ять, двоє, одна, число, півтори

3. З яким іменником не вживаються збірні числівники: лошата, коти, шорти ?

4.Ето числівник має тільки дві відмінкові форми: один, двісті, сто, шість

5. Не є числівником: три п'ятих, три, троє, втрьох, третій

6.Ето числівник відмінюється як іменник 3 відміни: одна, п'ятсот, шість, шоста

7. Не є числівником: десятий, десятеро, десятка, десять цілих п'ять десятих, двадцять

8. У якому числительном пишеться Ь в середині слова: 15, 90, 16, 600, 12, 5 ?

9. Це числівник має тільки дві відмінкові форми.

10. Це числівник має форму роду.

11. Не є числівником: сто, дві, обидві, сто п'ятий сотенна, сота.

12. Не є числівником: дві, другий, двоє, двічі, два, двохсотий

По горизонталі:

1. Ці числівники змінюються як прикметники.

2. Знайди зайве: три, третій, тричі, два

3. Числівник схиляється як іменник 3 відміни.

4. У цих числівників одна частина схиляється як порядковий числівник, а інша як кількісне.

5. Знайди зайве: один, перший, одинадцять, одного разу, сотий.

6. Збірна числівник.

7. Числівник в жіночому роді.

8. Ці числівники відповідають на питання СКІЛЬКИ ?

9. Числівник в орудному відмінку: трьохсот, трьома сотнями, трьомастами, трійками .

10. Головне слово в словосполученні: одна думка .

11. Яким членом пропозиції є числівник: В саду посадили чотири яблуні .


Перевір правильність відповідей в кросворді

розділи: Російська мова

Мета уроку:

  • створити умови для узагальнення та систематизації знань по темі "Числівник";
  • закріпити і перевірити вміння правильно писати і вимовляти числівники, тобто дотримуватися орфографічні і орфоепічні норми російської мови;
  • розвинути творчі здібності учнів: швидкість реакції, асоціативність мислення, мова, зорову пам'ять, кмітливість;
  • виховувати повагу і любов до рідної мови.

устаткування:

Вкажіть правильні відповіді

Завдання 1. Знайдіть "третій зайвий":

1. Сімдесят.
2. П'ятдесят три.
3. Шістнадцять.

1. Шестигодинний.
2. Дванадцятий.
3. Сто п'ятдесят першим.

Завдання 2. У якому числительном Ь пишеться в кінці слова?

1. У 70 років здоров'ям не хваляться
2. Де мої 17 років !?
3. Коли біда мине і все вгамується, негайно 500 порадників знайдеться
4. Вчитися і в 60 років не пізно

Завдання 3. У назві якого твору є збірне числівник?

1. "Тисяча і одна ніч"
2. "Троє в човні, не рахуючи собаки"
3. "Три мушкетери"
4. "Дванадцять стільців"

Завдання 4. Викресліть слова, з якими збірним числівником "дружити" заборонено.

1. Двоє (співачки, кошенята, джинси, хлопці).
2. Четверо (коти, сани, семикласниці, годинник).
3. Семеро (добу, козенята, подруги, діти).
4. Обидві (дівчатка, хлопчики, руки, стіни).

Завдання 5. У який прислів'ї виділене слово є числівником?

1. Ім'я господаря носить, а родину свою прогодувати не може (мордовська).
2. За родину печатками (російська).
3. Суди і родину зруйнує (вірменська).

Підбиття підсумку уроку (слайд 9)

- Виконавши довгий шлях, ми досягли мети нашої подорожі. Ось ваш скарб! (Діти знаходять скарб в зазначеному місці) За ваші знання і вміння відмінні оцінки!

Виставляння оцінок за урок.

Домашнє завдання (слайд 10)

Підберіть прислів'я, приказки, фразеологізми, що включають числівники.

Інтегрований урок (російська мова та математика) (Слайд 1)

Тема: «Число. Числівник"

До уроку клас ділиться на кілька груп, яким дається випереджаюче завдання.

1 група.Скласти казку, в якій є числівники.

наприклад, казка Ф. Кривіна «Таблиця множення».

На останній сторінці зошита вишикувалася таблиця множення. Суворі колонки чисел стоять, смикнув ряди, і готові за першим знаком продемонструвати свою силу і міць будь-якому учневі - від першого до десятого класу. По першому знаку - це зрозуміло. Адже командує парадом Знак Рівності.

- Рівняйтеся! - командує Знак Рівності. І числа дорівнюють. Двічі по два дорівнює чотирьом. Тричі п'ять дорівнює п'ятнадцяти. Сім'ю вісім дорівнює п'ятдесяти шести. Ось яка тут у всьому точність! Таблиця множення - сувора дисципліна, але числа підпорядковуються їй легко і охоче.

Хіба можна не підкорятися дисципліні, яка існує під знаком рівності?

2 група.Скласти кросворди на тему «Числівник». Кросворд містить числівники, які потрібно вгадати за визначенням такого типу:

    «Число, яке при множенні саме на себе у відповіді дає 121»;

    «Число, яке люблять усі учні»;

    «Число, на яке не можна ділити» і т. П.

3 група.Підготувати невеликі доповіді в письмовій формі: «Старовинні міри довжини і ваги».

Наприклад розповісти про таких одиницях виміру:

Деякі одиниці виміру

Числівник Стародавньої Русі

Сучасна одиниця виміру

десятина

золотник

четверик

4 група.Записати на магнітофон мова диктора прогнозу погоди.

весь класпідбирає твори, прислів'я, приказки, загадки, що містять числівники.

Хід уроку

1. Вступне слово вчителів.Особливість даного уроку в тому, що в ньому об'єднані два предмети (російська мова та математика). Вести його будуть два вчителі. Проведення такого уроку доцільно, так як теми «Числівник» (російська мова) і «Число» (математика) як не можна краще дають уявлення про цілісність оточуючого нас світу.

2. (Слайд 2).

Тема: «Число. Числівник".

цілі: - повторити особливості правопису
числівників;
- розвивати вміння користуватися
довідковими матеріалами;
- розвивати інтерес до двох наук
(Російської мови та математики) на базі
отримання додаткової інформації;
- удосконалювати розумові
(Узагальнення, класифікація,
встановлення аналогій) і загальнонавчальних
вміння та навички;
- показавши взаємозв'язок різних наук, дати цілісне
уявлення про навколишній світ
.

3. Учитель математики.

За допомогою мови люди передають один одному різноманітні відомості, висловлюють свої думки і почуття або, як кажуть, обмінюються інформацією.

У світі існує близько 2000 різних мов, якими розмовляють, пишуть, читають різні народи. Це природні мови. Вони виникли і розвивалися разом з народами.

У міру вивчення математики ви поступово знайомитеся з математичною мовою. Він відноситься до штучних мов, але нерозривно пов'язаний з російською мовою. Давайте прочитаємо завдання і переведемо з російської на математичну мову і назад.

Завдання.

1) Два в кубі 2 3 \u003d 8

2) Твір всіх дільників числа вісім 1 * 2 * 4 * 8 \u003d 64

3) Сума цифр числа триста п'ятдесят дев'ять 3 + 5 + 9 \u003d 17

4) Приватне суми чисел сорок три і три і різниці чисел сто сорок і сто сімнадцять (43 + 3): (140-117) \u003d 2

5) Різниця числа сто тридцять п'ять і приватного чисел сто п'ять і сім 135-105: 7 \u003d 120

А тепер переводимо з математичної мови на російську (при цьому обмінюємося зошитами і перевіряємо, що вийшло у сусіда по парті).

Вирішуємо № 1080.

А) Твір 25 і суми чисел (12 і 8).

Б) Сума 5 і твори чисел 6 і 8.

4. Спробуємо розібратися, чим число відрізняється від імені числівника. Прочитайте тексти-уривки з кумедних віршів Ванди Хотомской (Слайд 3):

Є у нас 3 сес3ци

Ви не знаєте їх?

Як би мені ухі3ться

Розповісти про трьох?

У одній, що С3жова

Над віконцем жив с3ж.

С3чь вона майстриня -

Приходь до неї, малюк.

У про100го 100рожа -

Чи не про100рний будинок,

Ча100 в ньому 100ножка

Бродить під 100лом.

дорожить 100ножка

Чі100тою ніг

і 100лічной ваксою.

Чистить 100 чобіт.

Вме100 двох НЕ про100

Вичистити все 100

Відразу 100лько взуття

Чи не носив ніхто!

(Переклад Л. Кондратенко.)

Коли зручно користуватися записом числа цифрами та літерами?

Яка запис числа прийнята?

Поясніть різницю між поняттями «число» і «числівник». (Число - математична величина, ім'я числівник - частина мови, яка позначає число.)

Які цифри позначають числівник (3 сестриці, 100ножка, 100 чобіт, все 100).

5. На дошці опорна таблиця. Перевіримо, як ви вмієте визначати частини мови.

Таблиця. "Частини мови".(Слайд 4).

Частини мови:

Іменник

Прикметник

Числівник

питання:

Який? Чий?

Який? Скільки?

Що робити? Що зробити?

Що означає кожна частина мови?

Чи достатньо граматичного питання для визначення частини мови?

Прочитайте словосполучення:

Трійка (за відповідь), (три) товариша, тримісна (човен), потроїти (зусилля),

Десятий (за списком), сто (дерев), столітній (один), (став) п'ятикласником, п'ять (секунд), другий (день).

- Визначте частини мови, користуючись опорної схемою.

Дайте відповідь на питання:

1) Що спільного в словах?

2) Чим вони відрізняються один від одного?

(Учні визначають граматичні відмінності слів. Обов'язково підкреслити взаємозв'язок на основі загальної семантики - значення числа.)

6. Розкрийте дужки, знайдіть «четверте зайве»:

1) Тридцять другий, (Трьох) милий ... іонний, (двох) тисячний, (десяти) милий ... іардний;

2) Числівник, просте, повне, Кількісне,

3) Грам, кілограм, мільйон, Центнер,

4) Числівник, прикметник, прислівник, визначення.

(Цей запис може бути зроблена на дошці або на картках.)

7. Що таке рима?

Учитель математики.Розмістіть відповіді прикладів у порядку зростання і ви дізнаєтеся, як в Росії в старовину називали риму.

(К (4) Р (6) А (12) Е (30) З (36) Про (40) Г (54) Л (56) А (68) З (108) І (+1470) Е (2660))

8. На екрані текст (Слайд 5).

В середині сімнадцятого століття населення земної кулі становило всього лише 545 мільйонів чоловік. Рівно через сто років воно збільшилося до725 мільйонів. Ще через століття населення Землі перевалило через мільярд і стало дорівнювати 1 мільярду 171 мільйону чоловік.

Дуже часто культуру мовлення людини перевіряють умінням правильно вимовляти числівники. Прочитайте текст про себе, спишіть, замінюючи все числівники словами. Проверка- читання тексту вголос (Слайд 6).

9. Відпочиньте від письма. Вирішимо пропорцію. Вона не математична. Будьте уважні і кмітливі!

(Пропорція записана на дошці.)

а) прикметник = числівник

чудовий (сім, сімка, семиповерховий)

б) іменник = числівник

предмет (тридцять, стіл, число, частина мови)

10. Повторимо, як ви засвоїли правопис імен числівників. Спочатку запишіть послідовність цифрами, а потім словами.

100, 11, 71, 60, 19, 16, 300 000, 988, 1993.

Самоперевірка записи на екрані (Слайд 7).

Чи можете ви сказати, першої (число в математиці) або другим записом в житті ви користуєтеся частіше?

11. В процесіпідготовки до уроку частина наших хлопців вибрала завдання, що дозволило їм «поламати голову». Ціла книжка кросвордів на тему «Числівник» вийшла. Зараз редактор нам її представить, а один кросворд ми спробуємо вирішити.

12. Математика.

Вирішіть усну завдання.

Відомо, що зростання А.С. Пушкіна дорівнює 5 футів 3 дюйми. Вирази його в сантиметрах, якщо 1 фут \u003d 30, 488 см, 1 дюйм \u003d 2, 54 см. Результат округли до одиниць.

Рішення:5 * 30, 488 + 3 * 2, 54 \u003d 152, 44 + 7, 62 \u003d 160, 06 \u003d 160 см \u003d 1 м 60 см

13. Гра продовжується. Вгадайте, в якій телепередачі повинен бути зроблена доповідь «Старовинні міри довжини і ваги» (Слайд 8):

6 00; 12 00; 15 00 - «Новини».

9 20 - «Кумири»

12 20 - «Ранковий концерт»

14 10 - «Спорт, спорт, спорт»

15 20 - «Історичний альманах»

16 40 - «Територія здоров'я»

18 45 - «Огляд преси».

На яких уроках ви стикаєтеся з поняттями мір ваги та довжини?

А в житті?

14. Оголошується конкурс дикторів. Оцінюється не лише мова, а й змістовність доповідей. Тема доповіді: «Старовинні міри довжини і ваги».

15. читання одержані зказок, в яких є числівники (Д.З.). Клас визначає розряди числівників, записуючи їх.

16. А дробові числівники бувають? Які види дробів ви знаєте? (Правильні і неправильні.)

Лев Толстой якось зауважив, що людина подібна дробу, чисельник якого є те, що людина являє собою, а знаменник - то, що він думає про себе.

Як ви вважаєте, який дробом краще бути - правильною або неправильною? А ви яка дріб?

17. Лист по пам'яті з подальшою самопроверкой (Слайд 9).

Придбав я для жирафа

Тридцять три величезних шарфа,

Щоб він горло зав'язав,

Щоб в мороз не замерзав;

А жираф сказав: «Дивись!

Ще потрібні мені тридцять три ».

18. Математика.Усна завдання.

19. Знайдіть «четверте зайве».

А) Двадцять один, вісім, сьомий, П'ять;

Б) Дев'ятий, перший, семеро, Одинадцятий;

В) Тридцятий, восьмий, п'ятиповерховий, третій;

Г) П'ятеро, шістнадцять, Двоє, семеро.

Що ми повторювали?

Які морфологічні особливості імен числівників?

20. Як еталон правильного вживання числівників у мові прослухайте мова диктора, який повідомляє прогноз погоди.

21. Гра «Хто більше?» виявить самого ерудованого, цікавого, працьовитого.

Згадайте і назвіть твори, прислів'я, приказки, загадки, що містять числівники.

22. Підбиття підсумків. Оцінки. Висновки по уроку.

Чим різниться запис числа і числівника?

Коли і для чого використовуються числівники в мовленні?

Для чого (на думку учнів) урок російської мови проводився спільно з уроком математики?

Чи потрібні такі уроки при вивченні інших тем російської мови?

додатки

1). Кросворди.

кросворд 1

    Яка кількість днів у тижні? (7)

    Яка кількість днів в декаді? (10)

    Скільки секунд в хвилині? (60)

    Скільки буде, якщо одну тисячу розділити на двадцять п'ять? (40)

    Якого числа народився відомий лінгвіст і методист Олександр Матвійович Пєшковський? (11 серпня 1878 г.)

    Скільки років було місту Челябінську в 1786 році? (50)

    Скільки всього уроків у 6-2 класу в понеділок, вівторок і середу? (18)

    Скільки років буде місту Челябінську через 230 років? (500)

    Казка «... ведмедя» (3).

    Прислів'я «... в полі не воїн» (1).

    Сума всіх відповідей в цьому кросворді (700).

кросворд 2

    Якщо це число помножити на 7, то вийде 42 (6).

    Сіль коштує 7 рублів, а цукор - на 13 рублів дорожче. Скільки коштує цукор? (20)

    Яку оцінку учні не люблять найбільше? (2)

    Якщо 32 розділити на 4, то скільки вийде? (8)

    Яку оцінку учні люблять найбільше? (5)

    У дівчинки 21 рубль. На проїзд потрібно 4 рубля. Скільки у дівчинки залишиться грошей? (17 рублів)

    Маша пішла на базар. У неї було 230 рублів. Вона купила фруктів на 50 рублів, овочів на 25 рублів, господарських товарів на 65 рублів і молочних продуктів на 75 рублів. Скільки грошей залишилося у Маші? (14 рублів).

кросворд 3

    Число, наступне після десяти (11).

    Магічне число в казках (3).

    Перше просте число (2).

    Цифра зі ста нулями (гугол).

    Перша тризначна цифра (сто).

    Що вийде, якщо 3 помножити на 5? (15.)

    Корінь у складних числівників, що означає «десять» (-дцать-).

    Половина тисячі (500).

    Іноді говорять не «одиниця», а «...» (один).

    Родовий відмінок числівника «п'ять» (п'яти).

    Птах, в якій сорок «а» (сорока).

    В англійській мові це числівник, яке звучить як «зеро» або «зеро» (нуль).

    Вік повноліття (18).

    Якщо «шести умов - ціна три копійки», то «кожному умові - ... ціна» (гріш).

    У давнину - три копійки (алтин).

    Дюйм - два з ... сантиметри (з половиною).

    У нас ... відмінників (5).

    Чотири десятих одно ... сотих (сотка).

    На дереві сиділи три ворони. Одна з них не могла літати. До кожної з них підлетіли по дві сороки і по одному голубу. На дерево піднялися дві кішки, що втікають від собак. Від гавкоту собак полетіли всі, хто міг. Скільки залишилося на дереві тварин, якщо одна кішка втекла? (Двоє.)

    На Русі - тисяча (тьма).

кросворд 4

    Скільки днів у тижні? (7)

    Скільки діб цар Дадон з «Казки про золотого півника» А.С. Пушкіна вів своє військо до того, як зустрів Шамаханскую царицю? (8)

    Саме нещасливе число (13).

    Скільки разів старий з казки А.С. Пушкіна ( «Казка про рибака і рибку») ходив до золоту рибку, щоб та виконала бажання його бабусі? (5)

    Яке число стоїть між числами 8 і 10? (9)

    Скільки буде, якщо з 30 відняти 21? (9)

    Скільки буде, якщо кількість днів в декаді помножити на 30? (Триста.)

    Скільки місяців становить півроку? (6)

    Скільки буде, якщо число 500 розділити на число днів в декаді? (50)

    Скільки осіб у російській мові? (3)

    Скільки років Святий пророк Мойсей водив євреїв по пустелі? (40)

кросворд 5

    Скільки буде, якщо з 100 відняти 98? (2)

    Скільки буде, якщо до 5 додати 6? (11)

    Скільки буде, якщо 2 помножити на 2? (4)

    Скільки буде, якщо 12 розділити на 2? (6)

    Скільки буде, якщо 90 розділити на 30? (11)

    Нелюба число учнів? (2)

    Скільки буде, якщо 4 помножити на 2? (8)

    Улюблене число учнів? (5)

    Скільки буде, якщо до 20 додати 10, 50 і дві п'ятірки? (90)

    Скільки буде, якщо 100 помножити на 3? (300)

2). Казка.

Однокозова Віра, 6-2 клас

КАЗКА ПРО ТЕ, ЯК ВОЮВАЛИ ПОЗИТИВНІ І НЕГАТИВНІ ЧИСЛА.

Паралельно з нашим світом існують ще два: світ букв і світ цифр. Йтиметься про світ цифр. Цей світ перебуває зовсім поруч з нами: варто тільки відкрити підручник математики, алгебри, геометрії ...

У Чісланіі (так називається найбільша країна в світі цифр) є різні числа: звичайні і десяткові дроби, натуральні числа, позитивні і негативні числа і багато - багато інших. І ось одного разу в холодну зимову пору, коли книги лежали на полицях, стали сперечатися між собою позитивні і негативні числа. А сперечалися вони про те, хто з них головніший і потрібніше в життя. Сперечається число 156 з числом - 156: «Я тебе краще, тому що у мене немає знака« мінус ». Я число прибуткове, тому я потрібніше! » «Ні, я тебе краще, ти жадібне, корисливе, все б собі плюсовать та плюсовать. А я і міру знаю, і набагато тебе цікавіше: у тебе взагалі ніяких знаків немає! Ти мені просто заздриш », - відповідає своєму співрозмовнику - 156. І всі інші цифри сперечаються один з одним: 58 і -58, 72 і -72, 5 і -5, 18 і - 18, 1243 і - 1243, і все все-все, навіть одиниці сперечаються між собою. І до того доспорілісь, до того доругалісь, що один одному війну оголосили.

Ось тут-то і почалося! Одиниці на паличках борються, вісімки один одного в вузли перекручують, двійки шиплять один на одного, як змії, дев'ятки і шістки один одного через спини перекидають, та так швидко, що не зрозуміти, де шістки, а де дев'ятки. Загалом, бій йшов не на життя, а на смерть, поки вони не втомилися. Ніхто перемогти не міг, як не старалися. І звернулися вони тоді до числа, яке було наймудрішим і найправильнішим - до Нулю. І сказав Нуль: «Послухайте, друзі, я стою на кордоні, я знаю вас всіх. І я скажу вам, що ви всі чудові: і негативні, і позитивні потрібні в житті абсолютно однаково! Але в першу чергу ви потрібні один одному: не було б п'яти, не було б і протилежного йому числа -5, не було б сімнадцяти, не було б і протилежного йому числа - 17, і так далі ... »

І зрозуміли тоді числа, що не важливо, хто в житті найголовніше і потрібніше, а важливо, що вони всі разом, а дружба - це величезна сила! І стали цифри жити-поживати і добра наживати. І зараз живуть, не сваряться більше.

3) Повідомлення «Старовинні міри довжини і ваги»

Багато слова, поняття в нашій рідній мові змінювалися протягом часу. Числівники теж.

Якщо в Давній Русі ми зустрічали вживання таких назв мір ваги, рахунки і довжини, як аршин, відро, верста, вершок, десятина, частка, золотник, лот, сажень, миля, пуд, фунт, фут, четверик, то тепер ми вживаємо загальносвітові терміни: гектар, кілометр, тонна і інші.

ЗАХОДИ ДОВЖИНИ

аршин- міра довжини з кінця 15 ст. Термін «аршин» деякий час застосовувався до тканин, які привозили з Туреччини, запозичений з турецького - довгий лікоть, вживався для вимірювання шовкових тканин і дорівнював 71, 1 см.

верста- лінійна міра, що дорівнює довжині борозни. Походження терміна пов'язане з дієслівним коренем, спочатку позначав «поворот плуга», а потім «борозна від повороту до повороту». Верста - 1, 67 км.

вершок- лінійна міра, що дорівнює довжині фаланги вказівного пальця, 4, 445 см.

миля -лінійна міра, запозичена із західноєвропейських колійних заходів. Дорівнювала 1480 м.

фут -запозичена з англійської мови метрологічна одиниця, пов'язана з ножними промірами. 12 дюймів, або 30, 48 см.

ГРОШОВІ ОДИНИЦІ

гривня -грошова і вагова одиниця в Стародавній Русі, срібний злиток вагою близько напівфунта. У давнину: срібне або золоте шийна прикраса.

гріш -старовинна мідна монета в дві копійки, пізніше - півкопійки.

Деньга -стара російська монета в півкопійки.

полушка -за старих часів дрібна монета в чверть копійки.

ОДИНИЦІ МАСИ

лот -російська міра ваги, що дорівнює 12, 8 м

пуд -стара російська міра ваги, що дорівнює 16, 38 кг.

фунт -міра ваги, що дорівнює 409, 5 м англійська міра дорівнює 453, 6 м Прийшов до нас із середньовіччя.

ОДИНИЦІ ОБСЯГУ І ЄМКОСТІ

відро -стара російська міра рідин, що дорівнює 1/40 бочки (12 літрів).

чверть -стара російська міра, що дорівнює четвертій частині якоїсь одиниці виміру (1/4 частина 1 відра, ¼ частина кади).

У давнину на Русі були числівники «тьма» і «легіон».

11 січня 1703 роки побачила світ книга «Арифметика, сиріч наука числівників. З різних діалектів на словенську мову перекладена, і воєдино зібрана, і на дві книги розділена ».Це був по суті перший вітчизняний працю з математики, яким в російську мову були введені мільйон, мільярд (зараз частіше вживається« мільярд »), трильйон, інші міжнародні позначення, а також такі терміни, як множник, дільник, твір, витяг кореня. Автором книги був селянський син з Осташковського слободи Леонтій Теляшін, прозваний Петром Великим «магнітом» за здатність буквально притягати до себе знання. Так з'явилася і нова прізвище самородка з Тверської губернії - Магницкий.

Нагірна Олександра

Прислів'я та приказки з числівниками

      Невеликий містечко, та сім воєвод.

      У одній овечки та сім пастухів.

      Не май сто рублів, а май сто друзів.

      У семи няньок і дитя без ока.

      Один очей для нас, інший на Арзамас.

      одне око, та бачить далеко.

      одна голова добре, а дві - ще краще.

      Один дурний камінь в море кине, а сто розумних НЕ виймуть.

      Сім раз примір - один раз відріж.

      одна голова на плечах.

      одним оком спить, іншим бачить.

      одна нога тут, інша - там.

      одним махом сто душ побивахом, а інших не счітахом.

      Один співає - інший підіграє.

      одна брехала, інша не розібрала, інтегрований урок на тему « число. ім'ячислівник «// РЯШ.-1993.- № 3. в) Гостєва Ю.М., Шибаєва Л.А. інтегрованийурок в VI класі на тему « число. ім'ячислівник, Слова ...

    1. Нові форми уроків російської мови і літератури зміст

      урок

      Стор. 46 інтегрованийурок на тему « число, ім'ячислівник ». РЯШ № 3, 1993, стор. 61 інтегрованийурок на тему «Весна» (V кл ...

Схожі статті

2021 rookame.ru. Будівельний портал.